
V časopise UČITEĽSKÉ NOVINY 7/2012, ktoré vyšli 6.12.2012, v článku Príklady najlepšej praxe škôl z pohľadu Štátnej školskej inšpekcie je uvedený príklad deviatich slovenských základných škôl, ktoré sú z pohľadu Štátnej školskej inšpekcie najviac prínosné pre ďalší praktický vývoj žiaka. Sme hrdí na to, že medzi tieto školy patrí aj revúcka základná škola - Základná škola Ivana Branislava Zocha.
Tu je citát zo spomínaného článku:
ZŠ Ivana Branislava Zocha Revúca
Žiaci boli výrazne a iniciatívne zapájaní do školských a mimoškolských aktivít významne ovplyvňujúcich jej výchovno-vzdelávaciu činnosť:
- Medzinárodný projekt Comenius
- škola je koordinátorom projektu, ktorý je zameraný na prírodné vedy, a v ktorom je ďalších 6 škôl z EÚ. Cieľom je zviditeľniť prírodné vedy, ich vzdelávanie a výučbu vo vlastných školských komunitách (pre žiakov, učiteľov a rodičov) tým, že sa žiakom robia prístupnejšími a zábavnejšími. Projekt sa snaží zdôrazniť význam prírodných vied v každodennom živote a poskytovať deťom zručnosti, vedomosti a nadšenie pozerať sa na prírodné vedy ako budúcu cestu do sveta práce.
- Medzinárodný projekt Zelená škola
- usiluje o zmeny vedúce k zdravšej, "zelenšej" a aktívnejšej škole
- Zdravá škola - vytváranie zdravého školského prostredia a výchova detí k zdravým životným návykom a zdravie podporujúcemu správaniu.
Vlastné projekty školy:
- Projekt emociálnej a prosociálnej výchovy žiaka (od školského roka 2001/2002), ktorého súčasťou je ocenenie Osobnosť školy. Projekt je zameraný na hľadanie správnej hodnotovej orientácie, vzťahu k sebe, k ľuďom, k prírode, na zručnosť efektívne komunikovať, žiť s inými ľuďmi, spolupracovať a pomáhať im, spolucítiť.
Dosiahnuté výsledky:
- znižuje sa počet žiakov s negatívnymi výchovnými opatreniami, ktoré navrhuje pedagogická rada,
- zvyšuje sa počet žiakov s kladnými výchovnými opatreniami, ktoré navrhuje pedagogická rada,
- posilňuje sa výchova s cieľom rozvíjania osobnosti schopnej produkovať dobro, krásu a múdrosť
Projekt dramatickej výchovy, ktorého cieľom je:
- prepojiť dramatické aktivity s učebným obsahom jednotlivých vyučovacích predmetov,
- dramatickú hru - ako hlavný prostriedok dramatickej výchovy - využiť ako nástroj vnútornej transformácie školy a jej prezentácie v meste.
Dosiahnuté výsledky:
- učitelia urobili výber učiva, v ktorom používajú prostriedky dramatickej výchovy,
- zriadila sa knižnica dramatickej výchovy,
- uskutočnilo sa vzdelávanie učiteľov s cieľom využívania dramatických prvkov vo vyučovacom procese,
- každoročne sa uskutočňuje prehliadka detských školských divavelných súborov Detská divadelná hra,
- vyhlasuje sa Cena Ivana Branislava Zocha za najlepší herecký výkon.
Žiacka rada v školskom roku 2007/2008 schválila projekt a štatút na udeľovanie ocenenia Rytier školy so zámerom pozitívne ovplyvňovať hodnotovú orientáciu, postoje a správanie žiakov. Na konci školského roka žiacka rada udeľuje žiakom ocenenie za riešenie situácie, na ktorú bola potrebná odvaha.
Škola dlhodobo organizuje Atletickú Olympiádu žiakov revúckych základných škôl o putovný pohár primátorky mesta.
Iné projekty: Zimné večery s knihou (hlasné čitanie rodičov a detí), Rýchle šípy internetu (súťaž v zručnosti internetového vyhľadávania), Knižní detektívi (podpora čitateľskej gramotnosti medzi obyvateľmi mesta).
Zdroj: Učiteľské noviny, ročník LIX, 7/2012