V Základnej škole Ivana Branislava Zocha sa snažíme o dodržiavanie princípov tvorivo-humanistickej koncepcie v modernom školstve.Obzvlášť veľký dôraz na dodržiavanie týchto zásad kladieme vo vyučovaní výchovných predmetov.Vedieme žiakov k vyjadrovaniu vlastného názoru, k osvojovaniu si princípov empatického a asertívneho správania sa, k vytváraniu si reálneho obrazu o sebe samom, o svojich spolužiakoch i o nás, dospelých.
Dôležitú úlohu pri formovaní osobnosti žiaka zohrávajú besedy s významnými osobnosťami nášho mesta, s lekármi, hasičmi, policajtmi či prokurátorom. V tomto školskom roku absolvovali žiaci našej školy množstvo besied, mali možnosť položiť priamo našim hosťom otázky, ktoré ich zaujímali.
Žiaci5. a 6. ročníka absolvovali v apríli besedu s p. Ing. Nikolovičom, členom Hasičského a záchranného zboru v Revúcej, ktorý žiakov oboznámil s náplňou práce hasičov a vysvetlil im, za akých okolností je potrebné hasičov privolať. Druhá časť besedy bola zameraná na nebezpečenstvo vypaľovania trávnatých porastov v jarnom období a manipuláciu s otvoreným ohňom. Okrem tejto besedy mali žiaci 5. ročníka možnosť navštíviť hasičskú stanicu a prezrieť jej priestory a najmä všetky hasičské autá.
Naše pozvanie na besedu k piatakom prijala aj detská lekárka MUDr. O. Viestová. So žiakmi sa rozprávala o rôznych detských ochoreniach a ich príznakoch, no najmä o prevencii pred týmito ochoreniami a o zdravej výžive.
Každoročne organizujeme aj besedu s pracovníkmi Mestskej polície v Revúcej pre našich ôsmakov. Páni policajti, p. Koňuch a p. Kováč, prišli žiakom 8. ročníka porozprávať o zákone upravujúcom vzťahy medzi občanmi v mestách, o klasifikácii priestupkov a trestných činov, o zodpovednosti mladých ľudí pred zákonom. Žiakov zaujímali aj najčastejšie priestupky a trestné činy riešené v našom meste a sankcie za ne udeľované.
Dôležitú úlohu v živote žien a dievčat zohráva prevencia pred rôznymi ochoreniami, ktoré sa dotýkajú len ich. Preto sme už v 7. ročníku pozvali na besedu s dievčatami gynekologičku MUDr. Lackovú, aby im zodpovedala na otázky týkajúce sa ich zdravia a dospievania.
Kto je to prokurátor a čím sa vo svojom zamestnaní zaoberá, prišiel vysvetliť žiakom 8. ročníka okresný prokurátor JUDr. D. Prč. Oboznámil žiakov s občianskym a trestným právom a celým právnym systémom na Slovensku.
V závere by som chcela spomenúť aj besedy, ktoré v našej škole realizovali počas celého školského roka pracovníčky Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Revúcej, PhDr. Gajdošová a Mgr. Oravcová, ktoré rôznymi aktivitami a prednáškami upozorňovali žiakov na najpálčivejšie problémy, ktoré sa dotýkajú dnešných mladých ľudí. Zamerali sa na šikanovanie, nelegálne drogy, bulímiu či anorexiu.
U našich žiakov majú besedy s významnými osobnosťami nášho mesta veľký úspech, pretože to, čo ich najviac zaujíma, majú z prvej ruky. Naučili sa pýtať našich hostí a vyťažiť z ich prítomnosti čo najviac informácií. Nám, učiteľom, pomáhajú naši hostia skvalitňovať výchovno-vzdelávací proces, za čo sme im veľmi vďační.