Milé deti, týmto Vás srdečne pozývame na Jarneval, ktorý sa uskutoční 4.mája 2016 (v stredu) o 15.00 hod. v priestoroch našej školy.
Už sa tešíme na skvelú zábavu a krásne masky. :-)
Milé deti, týmto Vás srdečne pozývame na Jarneval, ktorý sa uskutoční 4.mája 2016 (v stredu) o 15.00 hod. v priestoroch našej školy.
Už sa tešíme na skvelú zábavu a krásne masky. :-)
Deň narcisov je dňom boja proti rakovine. Tento deň sa nesie v žltej farbe umelých a živých narcisov na podporu všetkých, ktorí čelia zákernej rakovine. Zakúpením tohto jarného kvietku dobrovoľnou čiastkou každý vyjadril spolupatričnosť a podporu onkologickým pacientom. Finančná zbierka sa vracia verejnosti späť vo forme financovania programov a projektov na podporu onkologických pacientov i širokej verejnosti.
Deň narcisov je jediná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine a tento rok sa konal už po 20-ty krát. Ulice mesta Revúca sa 15. apríla 2016 zaplavili dobrovoľníkmi- žiakmi ZŠ Ivana Branislava Zocha so žltými narcismi a každý, kto si ich pripol na svoj odev, vyjadril podporu a spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú s rakovinou. Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky dobrovoľníkov - Dňa narcisov každý pomohol získať finančné prostriedky na pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám na celom Slovensku. V tomto roku sa nám podarilo vyzbierať sumu 600,61 €. Naše deti sú hrdé na to, že môžu pomôcť ľuďom, ktorí to ozaj potrebujú. Táto zbierka prebieha na našej škole každoročne a už teraz sa chystáme na ďalší ročník zbierky Deň narcisov.
Mgr. Martina Pirochová
Vyučovacie hodiny v našej škole už dlho premieňame na čas, v ktorom žiaci nielen pasívne prijímajú množstvo vedomostí, ale súčasne môžu uplatňovať svoju tvorivosť a aktívne sa zapájať do diania na hodine. Aj vyučovanie náboženskej výchovy v škole obohacujeme zážitkami, ktoré žiakom pomáhajú lepšie prežívať a dlhšie v pamäti uchovať hodnoty odovzdávané na hodine. Adventné skutkovníky a krížové cesty patria medzi tie aktivity, ktorými pravidelne vplývame na rozvoj dobrých morálnych vlastností našich žiakov.
4.veľkonočná nedeľa, ktorú sme slávili 17.apríla 2016, nesie aj názov Nedeľa Dobrého pastiera. Druhákov na úvod hodiny veľmi prekvapili pukance, ktoré zbadali vo veľkej miske na učiteľskom stole. Prečo na hodine boli? Po modlitbe, krátkom videu a motivačnom rozhovore sa už žiaci naplno venovali ovečkám s vlastným menom, ktoré ozdobovali práve pukancami. Väčšina z nich síce skončila v bruškách našich druhákov, ale dostatok sa ušiel aj ovečkám. Veď posúďte sami podľa fotografií
Zážitkové učenie na hodine pomáha žiakom lepšie si pamätať preberanú tému, viac sa vžiť do situácie a premýšľať nad ňou. Veríme, že aj naši druháci si dlho v pamäti uchovajú myšlienku na Dobrého pastiera, ktorý sa stará o svoje ovečky, medzi ktoré patrí každý z nás.
Mgr. Katarína Krištofová
Vážení rodičia, srdečne Vás pozývame na plenárne a triedne ZRPŠ, ktoré sa bude konať 25. apríla 2016 o 15.30 hod. v priestoroch Základnej školy Ivana Branislava Zocha v Revúcej. Súčasťou stretnutia bude voľba členov rodičov do Rady školy. Vaša účasť je dôležitá. Tešíme sa na Vás.
Pravidelne každý rok si žiaci Základnej školy Ivana Branislava Zocha v Revúcej pozývajú na besedu príslušníkov Mestskej polície v Revúcej. Aj tento rok 13.4.2016, v stredu, sa žiaci ôsmeho ročníka v rámci občianskej náuky zoznámili s prácou Mestskej polície v Revúcej. Mestskí policajti pán Ján Fandák a pán Richard Gajdoš oboznámili žiakov so zákonom o mestskej polícii, o zákonoch a nariadeniach, ktoré sa týkajú správania sa mladistvých nielen v našom meste. Taktiež ich oboznámili so sankciami, ktoré môžu dostať za porušenie zákonov a predpisov. Žiakov, hlavne chlapcov, zaujímali ohňostroje v meste, fajčenie na verejných priestranstvácha rôzne iné priestupky, za ktoré by mohli dostať pokutu od mestských policajtov. Ďakujeme za trpezlivosť pri odpovedaní na rôzne zvedavé otázky.
Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s Mestskou políciou v Revúcej.
Mgr. J. Koňuchová
Srdečne blahoželáme Samuelovi Skybjakovi zo VI. A a Eme Kapustovej zo VII. A, ktorí sa v obvodnom kole 65. ročníka Matematickej olympiády, konanom 5. 4. 2016, umiestnili na vynikajúcich 1. miestach.
Ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.
Mgr. J. Valková
Základná škola Ivana Branislava Zocha sa vyznačuje humanistickým prístupom vo vyučovaní aj v hodnotení žiakov.Túžbe zažívať chvíle radosti sa hovorí vnútorná motivácia, na ktorej je založené aj naše hodnotenie bez známok.Základným východiskom humanisticky chápaného hodnotenia je orientácia na pokrok v rozvoji žiaka v postojoch, schopnostiach a vedomostiach, t. j. porovnávanie s ním samým. Jednou zo základných schopností človeka je schopnosť kvalitne hodnotiť svet okolo seba i seba samého. S touto schopnosťou však človek neprichádza na svet. Utvára sa u dieťaťa tak, ako sa vyvíjajú jeho poznávacie schopnosti a ako sa utvára pod vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov jeho vlastné „ja“. A práve učiteľ s jeho slovným hodnotením je jedným z dôležitých faktorov, ktoré môžu rôznou mierou ovplyvňovať utváranie sebahodnotiacich schopností u žiakov, aby sme žiaka naučili posúdiť vlastné sily a schopnosti, čo by mu umožnilo stavať si pred seba dosiahnuteľné ciele.
Už niekoľko rokov sa snažíme slovným hodnotením prispievať k vnútornej spokojnosti žiakov, učíme ich poznávať samých seba a formovať ich osobnosť. Tým, že umožňujeme žiakom zúčastniť sa na hodnotení výsledkov vyučovania, zároveň im dávame možnosť podieľať sa na skvalitňovaní vlastnej učebnej činnosti.
A.K.
V duchu tradícií I. B. Zocha pokračujú projekty zamerané okrem iného na zdravý rozvoj duševného a telesného zdravia detí. Aj zriaďovateľ – Mesto Revúca – podporil úsilie školy o získanie dotácií na ich činnosť. O dotáciu z druhého vládneho sociálneho balíčka sa uchádzalo 448 škôl z celého Slovenska. Odborná komisia rozhodla, že dotácie na rekonštrukciu telocviční dostanie 203 škôl. Sme radi, že medzi nimi je aj Základná škola Ivana Branislava Zocha v Revúcej. Tešíme sa, že deti dostanú príležitosť na ďalšie športové aktivity v rekonštruovanej telocvični.
Zocháči uspeli aj v iných projektoch, do ktorých sa prihlásili na základe zamerania školy. Dobré nápady zúžitkovali v projekte COOP Jednota pod názvom „Nech sa nám netúlajú“. Z gemerského regiónu sme ako jediná škola vyhrali tento grantový program. Ďalším úspešným projektom bol projekt „Tajný život vody“. Do tohto projektu bola vybraná Základná škola Ivana Branislava Zocha ako jediná škola z okresu Revúca. Stali sme sa pilotnou školou spolu s 20 základnými a strednými školami z celého banskobystrického kraja. Tento vzdelávací program pripravili pre školy Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť a. s. a Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť a. s..
J.K.
Marec je mesiac knihy a kniha je najlepší priateľ človeka. Preto sme si tento rok spolu s deťmi v školskom klube detí počas celého mesiaca spoločne čítali o Robinsonovi Crusoovi. Úryvky z knihy ich upútali. Dozvedeli sa, aký ťažký je život námorníkov na rozbúrenom mori. Dychtivo počúvali, ako Robinson stroskotal a ostal na ostrove celkom sám. Spoznávali jeho dobrodružný život, báli sa spolu s ním, keď na ostrov prišli ľudožrúti. Zoznámili sa s jeho novým, vytúženým kamarátom Piatkom.
Aby toto čítanie vnieslo trocha dobrodružstva, pripravili sme si pre deti niekoľko aktivít, ktoré boli prepojené s čítanými príbehmi o Robinsonovi. Po prvom čítaní, v ktorom sme sa dozvedeli, ako Robinson stroskotal, sa deti rozdelili do skupín a mali sa medzi sebou dohodnúť na desiatich najdôležitejších veciach, ktoré by potrebovali, keby stroskotali na ostrove ony. Pracovať v skupinách a dohodnúť sa medzi sebou nebolo vôbec ľahké. Nestrácali však rozvahu a odhodlanie. Robinson potreboval postaviť plť, aby zachránil potrebné veci z potápajúcej sa lode. Vžili sme sa do jeho situácie a pokúsili sme sa aj my zhotoviť plte zo špajdlí. Deti opäť pracovali v skupinách, kde sa každá pomoc a dobrý nápad počítal. Zhotovené plte boli originálne a každá mala svoju vlajku. Spolu sme sa z povrázkov naučili viazať základné námornícke uzly. Robinson deň za dňom objavoval a spoznával svoj ostrov. Aj my sme spoznávali, ale hlavne prekonávali rôzne prekážky spolu s ním. Deti sa museli preplaziť čiernou, dlhou jaskyňou. Dlhými, rozvážnymi skokmi prejsť rieku plnú krokodílov a trafiť skalou čln ľudožrútov tak, aby sa zničil a potopil. Tieto disciplíny neboli vôbec ľahké, potrebovali trocha odvahy, ale aj fyzickej zdatnosti. V jednom z úryvkov Robinson zachránil nového priateľa spod krvilačných pazúrov ľudožrútov. Dal mu meno Piatok, bol to tiež ľudožrút, ktorý nemal oblečenie. Preto sme s deťmi navrhli, namaľovali a vystrihli z baliaceho papiera originálne oblečenie pre Piatka. Z kartónov sme si zhotovili totem.
Nezabudli sme ani na najdôležitejšiu vec, vyrobili sme si záložky do kníh, aby sa nám ďalšia kniha, po ktorej siahneme, lepšie čítala. Do akcie marec mesiac knihy sa zapojili aj deti z I.oddelenia ŠKD. Rozprávali sa o rôznych rozprávkových postavách, ktoré si namaľovali a vymodelovali. Na záver si urobili malé leporelá, v ktorých sa deti zahrali na spisovateľov. Vytvorili vlastné príbehy so svojimi rozprávkovými postavami. Svoje schopnosti uplatnili aj v malých divadielkach.
Základná škola Ivana Branislava Zocha
pozýva všetkých budúcich školákov a ich rodičov na
ZÁPIS DO PRVÉHO ROČNÍKA
dňa 5. a 6.apríla 2016 od 13.00 do 16.00hod.
Už sa na Vás tešia Vaše budúce pani učiteľky Mgr. Janka Palašová a Mgr. Alžbeta Motyčková.
Prečo sa rozhodnúť pre našu školu Vám bližšie vysvetľuje článok "Hlavné piliere ZŠ Ivana Branislava Zocha". Náš spôsob výučby, hodnoty, ku ktorým žiakov našej školy vedieme a hlavné aktivity si môžete pozrieť v článku "Spôsob výučby, aktivity a hodnoty školy".
Ak vás naša ponuka zaujala, príďte sa pozrieť priamo k nám do školy, prezrite si podrobne stránku našej školy alebo sa k nám pripojte na facebooku.
Srdečne vás pozývam.
Mgr. Adriana Kvetková, riaditeľka školy
Všeobecné informácie k zápisu detí do prvého ročníka základnej školy pre školský rok 2016/2017
Zápis dieťaťa do 1. ročníka základnej školy pre školský rok 2016/2017 sa uskutoční v zmysle § 20 ods. 3 písm. a) zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v zmysle VZN mesta Revúca č. 93/2009 o povinnej školskej dochádzke v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Revúca. Termín zápisu sa uskutoční 5.apríla 2016 (utorok) a 6. apríla 2016 (streda) v čase od 13,00 do 16,00 hodiny. Zápis je jednotný pre všetky základné školy v Revúcej.
Zápis sa týka všetkých detí, narodených od 1. septembra 2009 do 31. augusta 2010. Na zápis je potrebné dostaviť sa spolu s dieťaťom a doniesť si občiansky preukaz a rodný list dieťaťa.
Podmienky zápisu:
- Podmienky zápisu upravuje § 19 a 20 zákona NR SR č. 245/2008 Z. z. zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a § 10 vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 Z. z. o základnej škole v znení vyhlášky č. 224/2011 Z.z. .
- Na zápis dieťaťa do prvého ročníka je potrebné priniesť občiansky preukaz jedného z rodičov a rodný list dieťaťa. Základná škola pri zápise dieťaťa vyžaduje meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, miesto narodenia, národnosť, štátne občianstvo a trvalé bydlisko dieťaťa, ako aj meno, priezvisko, adresu zamestnávateľa a trvalé bydlisko rodičov či iných zákonných zástupcov.
- Každé dieťa, ktoré dovŕši šiesty rok veku do 31.8.2016, musí byť zapísané a na základe zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve vydá riaditeľka školy podľa zákona 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov rozhodnutie o prijatí – neprijatí žiaka alebo o odklade začiatku povinnej školskej dochádzky.
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole. Nikoho nemožno oslobodiť od plnenia povinnej školskej dochádzky.
Podľa zákona žiak plní povinnú školskú dochádzku v škole, v obvode ktorej má trvalý pobyt (zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov) a VZN mesta Revúca č. 41/2004 o určení školských obvodov pre jednotlivé školy, ktorých zriaďovateľom je mesto Revúca. Rodič si však môže na základe vlastného rozhodnutia zapísať dieťa na ktorúkoľvek školu v meste Revúca.
Ak dieťa ešte nedosiahlo školskú spôsobilosť, môže riaditeľ základnej školy rozhodnúť o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky o jeden školský rok. Týka sa to prípadov, ak dieťa pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia a rodič o to požiada alebo ak tento odklad navrhne materská škola, ktorú dieťa navštevuje, alebo na základe predchádzajúceho odporučenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, a to vždy s informovaným súhlasom rodiča. Aj v prvom prípade musí byť súčasťou žiadosti rodiča odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Ak riaditeľ rozhodne o odklade, rodič si môže vybrať, či jeho dieťa bude navštevovať materskú školu alebo nultý ročník základnej školy.
Veľká noc alebo Veľkonočné sviatky je najvýznamnejší kresťanský sviatok, ktorý pripadá tohto roku na marec. Veľkonočné oslavy sa podľa regiónov líšia. Pretože sa časovo zhruba prekrývajú s pohanskými oslavami príchodu jari, ľudové tradície prevzali z predkresťanských dôb mnoho zvykov a obyčajov. Najintenzívnejšie tieto sviatky prežívajú deti. Maľovanie vajíčok a príprava veľkonočnej výzdoby patria medzi veľmi obľúbené chvíle v rodinách i v škole, kde sa rozvíja ich predstavivosť, kreativita a podporujú sa zručnosti.
Preto si 23. marca 2016 pani učiteľky našej školy pripravili pre deti prvého stupňa TRADIČNÝ VEĽKONOČNÝ JARMOK. Deti boli plné očakávania, kedy príde ten vytúžený jarmočný deň. Kde si budú môcť predávať svoje výrobky, ale aj kupovať od svojich spolužiakov, kamarátov. V rámci finančnej gramotnosti, ktorú deti majú na prvom stupni, ide o dôležitú súčasť každodenného života. Svoje skúsenosti s financiami tak uplatnili priamo v praxi. Netradičným platidlom pre tento deň sa stali ZOCHÁČE. Nechýbali nádherne zdobené kraslice rôznych motívov, slamení zajkovia, sliepočky, ručne robené korbáče, motýliky, kytičky, veľkonočné obrázky a mnoho iných výrobkov. Chodbou sa niesol čulý ruch, príjemná atmosféra, čo deti povzbudzovalo k nakupovaniu. Získané Zocháče z predaja neskôr vymenili v ZMENÁRNI za milé darčeky. Pri pohľade na svoje veľkonočné nákupy sa všetkým deťom rozžiarili oči šťastím.
Bc. Ivana Sviežená
14-teho februára nájdeme v kalendári meno VALENTÍN. Tento deň je venovaný našim láskam. Svätý Valentín má vo svete dlhú tradíciu. Prvé valentínske priania boli vyrobené v 19. storočí, keď Ester Howland predala vlastnoručne vyrobené valentínske pohľadnice. Dnes sa odhaduje, že po celom svete sa každý rok zasiela jedna miliarda zaľúbených valentínok. V tento deň sa rozdávali valentínky aj v našej škole. Dievčatá Petra Tomášková a Diana Koniarová z VII. A triedy kreslili krásne maľované srdiečko na líčko. Valentínsky sviatok nám ponúka príležitosť povedať našim blízkym, že ich máme radi.
Aj dievčatá z tanečného krúžku vymenili hudbu za tvorivé ručičky v tvorivých dielňach s tematikou Valentín. Vytvorili krásne pestrofarebné srdiečka z rôznych materiálov. Fantázii sa medze nekládli - tvorili z papiera i z látky. Radosť a potešenie z práce vykúzlili na ich tvárach nadšenie aj úsmev. Svoje výrobky vyrobili pre tých najmilších. Láska je najkrajší, najnežnejší a zároveň najvášnivejší ľudský cit. Preto venujme aspoň v tento deň čo i len malý darček, úsmev či pohladenie.
Ten kto ťa ľúbi,
Ten sa k tebe vráti,
Lebo pravá láska sa nikdy nestratí!
Mgr. M. Pirochová, Bc. I. Sviežená
V rámci spestrenia našej činnosti v školskom klube detí sme sa s deťmi rozhodli zorganizovať tanečnú súťaž. V prvom kole to bolo ťažké. Deti nechceli, alebo nemali s kým tancovať. Niektoré sa len tak trochu hanbili pred svojimi kamarátmi. Ľady sa však prelomili a v ďalších kolách naberali na odvahe.Ich tanečné zostavy začali byť náročnejšie, premyslenejšie a lepšie pripravené. Tancovali dievčatá aj chlapci, jednotlivci, pár aj skupina, druháci, tretiaci aj štvrtáci. Niektorí tanečníci sa po úspechu a veľkom potlesku vrátili natanečný parket ešte niekoľkokrát. Hudbu si vyberal každý sám. Zaujímavé bolo sledovať skupinku, ako vie spolupracovať nielen pri výbere hudby, ale aj pri zostavení celej choreografie. Pohybovo šikovnejšie deti usmerňovali ostatných tanečníkov, aby ich spoločné vystúpenie získalo najviac bodov. Dôležitú úlohu zohrávala porota zložená z troch neúprosných, prísnych, ale objektívnych porotcov.V porote boli vždy zastúpení chlapci aj dievčatá. Na biele tabuľky fixkou písali počet bodov v rozpätí od jeden do päť a svoje hodnotenie spestrili slovným hodnotením, v ktorom zhodnotili pohyb, výber hudby a celkový dojem z vystúpenia. Po ukončení súťaže každý v publiku, v porote aj súťažiaci dal hlas svojmu tanečnému favoritovi. Dostali do ruky žltý obal z Kinder vajíčka a vhodili ho do sklenenej fľaše označenej menom súťažiaceho. Celkový počet bodov sa potom zapísal do našich zošitov, ktoré voláme Školská banka. Tu deti zbierajú a šetria body za svoju šikovnosť, zručnosť, vedomosť, ale aj správanie. Už teraz sa všetci tešíme na ďalšie kolo našej tanečnej súťaže a na tanečné kreácie súťažiacich.
6. apríla 2016 (streda) sa uskutoční celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ.
Náhradné testovanie žiakov sa uskutoční 19. apríla 2016 (utorok) v Banskej Bystrici. Je určené žiakom, ktorí sa z objektívnych dôvodov nemohli zúčastniť testovania v hlavnom termíne.
Podrobnejšie informácie k testovaniu deviatakov sa nachádzajú na www.nucem.sk .
Mgr. J. Valková
Základná škola Ivana Branislava Zocha už dlhé roky stavia svoj spôsob výučby, aktivity a hodnoty školy na pevných pilieroch. Hlavným cieľom školy je zušľachťovanie osobnosti žiaka, poskytnutie priestoru na prejavenie potencie, ktorá je v každom človeku, osvojenie základných kultúrnych zručností ako nástrojov ďalšieho vzdelávania, budovania základov pre chápanie vzťahov a súvislostí. Škola je miestom, kde sa v plnom rozsahu uplatňuje humanistický a prosociálny prístup k výchove a vzdelávaniu. Rodinná atmosféra školy podporuje našu základnú filozofiu, ktorou je otvorenosť a vzájomná spolupráca učiteľov, žiakov a rodičov, ktorí sú si navzájom rovnocennými partnermi a spoločne tvoria „trojuholník“ ako základnú bunku školy.
ZŠ I.B.Zocha poskytuje žiakom všeobecne orientované základné vzdelávanie a výchovné pôsobenie s osobitým dôrazom na:
Samozrejmosťou školy je elektronická triedna kniha so žiackou knižkou, v ktorej si žiaci aj rodičia môžu pozrieť výsledky práce na hodinách, či nájsť zadanú domácu úlohu. Skontrolovať dochádzku svojho dieťaťa si rodičia vedia aj s pomocou mobilnej aplikácie. V priebehu školského roka v škole prebieha mnoho aktivít a akcií, do ktorých sa pravidelne zapájajú žiaci aj rodičia - Európsky deň rodičov a škôl, Strieborné Vianoce, Jarneval a Detská divadelná hra sú len malou ukážkou z nich. V popoludňajších hodinách majú žiaci na výber širokú paletu záujmových útvarov, v ktorých môžu zmysluplne využívať voľný čas a súčasne rozvíjať svoj talent. Škola podporuje aj profesionálny rast pedagogických zamestnancov - učitelia si neustále prehlbujú vedomosti pri zavádzaní inovatívnych metód a postupov do vyučovacieho procesu.
Srdečne blahoželáme Kristínke Spišákovej (II.B) a Martinovi Ševčíkovi (II.B) za krásne 1. miesto
v regionálnej výtvarnej súťaži.
Plášť experta deti očaril. Keď si ho oblečú, na malú chvíľu sa stanú expertom v ich obľúbenej oblasti. Opäť sa nám v školskom klube detí predviedlo niekoľko úplne odlišných expertov. Svoje rozprávanie spestrili prezentáciou na interaktívnej tabuli, obrázkami v knihe, ale aj svojimi kresbami. Lívia z II.A triedy si pre deti pripravila hádanky o zvieratkách. Skupina štvrtákov po úspešnom čarovaní predviedla malé predstavenie nových kúzel s novými pomôckami na čarovanie. Deťom sa kúzla veľmi páčili, niektoré im na želanie museli ešte raz zopakovať. Jurko z II.A triedy predstavil svoju novú knihu o počítačovej hre. Deti zaujalo rozprávanie o čarovných lektvaroch a záhadných bytostiach. Lukáš zo IV.A triedy porozprával o svojej obľúbenej encyklopédii plnej predhistorických tvorov. O niektorých dinosauroch nám aj bližšie porozprával. K rozprávaniu pridal aj vlastnoručne nakreslené obrázky týchto veľkých a obdivuhodných tvorov. Maťo a Kristínka zo IV.A triedy vo svojich prezentáciách priblížili deťom Banskobystrický kraj. Sarah zo IV.A triedy nám porozprávala, čo všetko treba vedieť o mačke domácej. Ako sa o ňu správne starať a čím ju máme kŕmiť. Svoju prezentáciu obohatila aj o fotky svojej mačkySalmy. O HarrymPotterovi a spisovateľke Rowlingovej nám porozprávala Dada zo IV.A triedy. Na chvíľu nás zaviedla do rozprávkového sveta čarodejníkov. A kto bude ďalším expertom?
Mgr. Ľ. Klimentová
V stredu 18. marca do ZŠ I. B. Zocha v Revúcej zavítali Zuzana a Peter Berovci. Aj keď širokej verejnosti tieto mená známe nie sú, v učiteľskej obci ich poznajú všetci veľmi dobre. Tento manželský učiteľský pár sa totiž zaoberá vyučovaním matematiky na základných školách. Obaja začínali ako učitelia matematiky. Sú autormi inovatívnych učebníc a pracovných zošitov, ktoré podnecujú žiakov k tvorivému mysleniu a sebarozvoju. ZŠ Ivana Branislava Zocha je jednou zo škôl, v ktorých žiaci používajú tieto učebnice a pracovné zošity. Aj to bol dôvod, prečo Berovci zavítali do tejto školy. Zorganizovali tu seminár, ktorého sa zúčastnilo viac ako tridsať učiteľov matematiky z rôznych škôl revúckeho, ale aj rimavskosobotského okresu. Predstavili na ňom novú metódu vyučovania – R.A.U. Ide o metódu riadeného aktívneho vyučovania, pri ktorej sa žiak navedený vhodnými motivačnými otázkami učiteľa sám dopracuje k novým poznatkom a skúsenostiam. Je vedecky dokázané, že poznatky, ktoré si žiak osvojí takýmto spôsobom, majú trvalejšiu hodnotu a sú žiakovi bližšie ako poznatky, ktoré nadobudne počúvaním výkladu učiteľa. Učitelia sa na seminári dozvedeli mnoho podnetných praktických informácií o tejto metóde, aj o tom, ako s ňou pracovať v niektorých tematických celkoch. Nabrali množstvo inšpirácií, ktorých výsledkom by mala byť ešte väčšia podpora tvorivosti a sebarozvoja žiakov na hodinách matematiky.
Mgr. Andrea Tokárová
Text k foto: piataci ZŠ I.B.Zocha pracujú na projekte podľa pracovného zošita.
Žiaci v dnešnej dobe získavajú z rôznych strán veľké množstvo informácií o životnom cykle vody. Sú to informácie zo zemepisu, fyziky, biológie či chémie. Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, vďaka podpore Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti a.s. a Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti a.s. pripravili nový vzdelávací program „ Tajný život vody“. Ako škole aktívne sa zaoberajúcej environmentálnou výchovou sa Základnej škole Ivana Branislava Zocha podarilo dostať medzi 20 pilotných základných a stredných škôl z banskobystrického kraja a 5 škôl z popradského regiónu.
V rámci nášho projektu sa chceme pozrieť na život vody z viacerých pohľadov. Ako dokážeme vodu chrániť, čo je virtuálna voda, ako my sami ovplyvňujeme život vody okolo nás, ako ovplyvníme kvalitu vody svojím spotrebiteľským správaním. Súčasťou projektu bolo vytvoriť rovesnícke vzdelávanie tak, aby vyškolení žiaci nadobudli teoretické vedomosti, lektorské zručnosti a naučili sa motivačnú techniku, ktorú využili, aby vytvorili „akčný deň vody“ v rámci osláv Svetového dňa vody. V našej škole sme 16.marec venovali práve vode. V rámci akčného plánu boli aktivity žiakov zamerané na matematicko-logické, fyzikálne, chemické a environmentálne úlohy, ktoré sme pripravili v zábavnej, hravej forme. Posúďte sami, bolo z čoho vyberať: Hravé vodné bádanie, Vodný bar, Labyrint vodných kvapiek, Tajomstvo vody, Kde všade sa ukrýva?, Vodný poklad, Vodné pravidlá školy. Spoločne sme prežili deň, v ktorom sme uplatnili zásady vedeckosti, uvedomelosti, názornosti a trvalosti.
Mgr. Iveta Špaldová
Powered by aSc EduPage