• Čo sa stalo v marci v ŠKD?

• Mesiac marec je spojený s knihou a čítaním. Možno práve preto sa v marci číta viac kníh ako zvyčajne. Deti v ŠKD pri ZŠ I. B.Zocha dostali počas mesiaca kníh výzvu. Do školy si mali priniesť svoju obľúbenú knihu. S knihami ako by sa vrece roztrhlo, deti nosili rôzne rozprávky, encyklopédie, detektívky, ale aj dobrodružné knihy. Ten kto knihu priniesol, predstavil ju druhým deťom. Povedal o čom kniha je, vymenoval hlavných hrdinov, vysvetlil aj dôvod, prečo sa mu kniha páči. Potom nám z nej kúsok prečítal. Spoločne sme si každú prinesenú knihu prelistovali a prezreli ilustrácie. Deťom sa najviac páčil smutný príbeh ,,O dievčatku so zápalkami“, ktorý nám prečítal Alex z II.A triedy. Úsmev na tvári nám vyčarila poviedka od Kataríny Švecovej ,,Ako si vychovať brata“, ktorú nám prečítal Alexej zo IV.A triedy. Poviedka bola síce dlhšia, ale zato nás bavila od začiatku do konca a smiechu bolo neúrekom. Niektoré deti priniesli do školy nie jednu, ale dve až tri obľúbené knihy. Okrem čítania kníh sa deti dozvedeli ako kniha vznikla. Dozvedeli sa, že kedysi ľudia písali na kamenné doštičky či papyrus, že Gutemberg vynašiel kníhtlač, ale aj to aká dlhá je cesta knihy od napísania až po predaj v kníhkupectve. Deti si vyskúšali aj úlohu ilustrátorov. Vyrobili si knižné záložky a navrhli svojej knižke obal. Bol to celkom zaujímavý a zábavný mesiac s knihou.

A nakoniec ešte rada od pani spisovateľky J.K.Rowlingovej pre tých, čo stále neobjavili kúzlo kníh. ,,Ak neradi čítate, tak ste len nenašli tú správnu knihu.“

Mgr. Ľ.Klimentová