• Zocháči bodujú v súťažiach finančnej gramotnosti.

• Okrem Svetového dňa finančnej gramotnosti, ktorý každoročne v septembri Zocháči oslavujú vlastnou školskou súťažou finančnej gramotnosti medzi triedami už od 5. ročníka, sa aktívne zapájajú do všetkých súťaží s touto tematikou. Deviataci majú navyše vo vzdelávacom programe povinný predmet Praktické financie.

Súťaže sa konajú spravidla v jarnom období a v tomto roku tomu nebolo inak. Začali sme v druhej polovici marca účasťou v EMQ (European Money Quiz), čo je medzinárodná súťaž tímov, ktorá prebieha online na platforme Kahoot a ide tu nielen o správnosť odpovedí, ale aj o rýchlosť. V konkurencii 263 tímov slovenských základných a stredných škôl náš tím žiakov IX.A obsadil veľmi pekné 12. miesto a tím žiakov IX.B 14. miesto.

Počas posledného marcového týždňa prebiehala online Ekonomická olympiáda, ktorú organizoval Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) v spolupráci so Slovenskou Bankovou Asociáciou. Z našich žiakov sa v krajskom kole až piati umiestnili v bodovanej dvadsiatke. Najlepšie si počínal Marek Hrivnák (IX.A), ktorý obsadil krásne 3. miesto s úspešnosťou takmer 90%, pričom priemerná úspešnosť všetkých zúčastnených žiakov slovenských ZŠ bola len 44%. Srdečne blahoželáme aj ďalším oceneným, ktorými sú: Martin Ševčík (IX.B, 5. miesto), Lukáš Ganaj (IX.A, 12. miesto), Marián Sokol (VIII.A, 13. miesto) a Damián Pribilinec (IX.B, 18. miesto).

Už vo februári začali žiaci 9. ročníka pracovať na súťažných projektoch súťaže Bankomat nápadov, ktorú každoročne organizuje spoločnosť JA Slovensko. Tohtoročnou témou bolo spracovanie témy Banka budúcnosti. Najlepšie dve ročníkové práce sme poslali do dištančného kola súťaže a obe boli vybrané na postup do prezenčného celoslovenského finále, kam sa prebojovali spomedzi 51 prihlásených prác. Raritou je, že okrem dvoch tímov našej školy sa finále zúčastnil len jeden ďalší tím „základoškolákov“, ostatné tímy boli zo stredných škôl zameraných prevažne na ekonómiu a podnikanie. Finále sa konalo 27.4.2023 v Banskej Bystrici. Žiačka Lívia Dorková (IX.A) predstavila produkt bankovej aplikácie, ktorá by okrem klasických služieb ponúkala aj navigáciu k obchodom v okolí vašej polohy podľa zvolených kritérií. Tím chlapcov Lukáš Ganaj a Juraj Prč (IX.A) predstavili „Shopping a appke“, rozšírenie bankovej aplikácie, ktorá sa postará o evidenciu všetkých vašich nákupov (samozrejme aj automatickým použitím nahranej vernostnej karty obchodov) vrátanie celej agendy vybavovania reklamácie, či vrátenia tovaru. Chlapci zaujali porotu nielen svojou prezentáciou a nápadom, ale aj argumentami, ktorými pohotovo vedeli odpovedať na otázky kladené odbornou porotou v bankového sektora. Získali vynikajúce 2. miesto.

Ďakujeme všetkým žiakom za úspešnú reprezentáciu školy a prajeme im veľa správnych finančných rozhodnutí v budúcnosti.