• Európsky týždeň mobility 2022

• Každoročne sa zapájame do kampane ETM, ktorá nám umožňuje vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy. Táto kampaň je pre školy ideálnou príležitosťou otestovať nové formy čistej mobility, zhodnotiť súčasné dopravné návyky a výzvy. Témou ročníka 2022 je „Lepšia dostupnosť“ so sloganom „Cestujme zodpovedne“. Práve v tomto duchu sme pripravili pre našich Zocháčikov a Zocháčov sériu súťaží, ktoré sa konali v telocvični. Dôraz sme kládli na bezpečnú chôdzu, jazdu na kolobežke a jazdu na samochodiacom autíčku Riricar. Naša škola vníma tieto aktivity ako atraktívne a hlavne také, ktoré zvyšujú kvalitu života. Všetkým sa mimoriadne darilo a v zdolávaní úloh boli úspešní. Za svoju zručnosť boli najlepší žiaci odmenení. Zocháčom však chceme poďakovať za ich zodpovedný prístup k téme, ktorá je dnes a bude aj v budúcnosti aktuálna a dôležitá.

Mgr. I. Špaldová

• Účelové cvičenieZocháčov 2022

• Dňa 16. septembra 2022 žiaci našej školy prežili v škole netradičný deň. Po zaznení varovného signálu nasledovala evakuácia školy, ktorá prebehla úspešne. V rámci účelového cvičenia žiaci absolvovali niekoľko stanovíšť, na ktorých si preverili vedomosti a praktické návyky získané pri výučbe učiva OČAP v oblasti riešenia mimoriadnych udalostí- civilná ochrana, zdravotná príprava, pohyb a pobyt v prírode a jej ochrana.

Žiaci sa zahrali sa na zdravotníkov, prakticky ošetrovali rôzne druhy poranení na presvedčivo nasimulovaných žiakoch a záverečným testom si zopakovali prvú pomoc pod záštitou školskej zdravotníčky Mgr. Marianky Hudačekovej. Pri preťahovaní lanom si zasúťažili a svoje muskulátory zábavne potrápili s pomocou pani učiteľky Pirochovej, absolvovali prechod zamoreným územím so správne nasadenou maskou pod vedením pani učiteľky Hrivnákovej,  topografiu so precvičili s pani učiteľkou Poliakovou a presnú mušku si overili pri streľbe zo vzduchovky pod dozorom pani učiteľky Kunštárovej.

Celkovým víťazom sa stali žiaci VIII.A triedy. Víťazom blahoželáme, ale pochvala patrí všetkým, ktorí sa cvičenia zúčastnili, pomohli a zaslúžili sa o príjemnú atmosféru.

Mgr. Z. Kunštárová

• Príbeh hudby

• Žiaci ZŠ I.B.Zocha sa dnes zúčastnili výchovného koncertu, ktorého ústrednou témou bola Slovenská hudba. Dozvedeli sa o najznámejších slovenských hudobných skladateľoch, vypočuli si úpravu slovenskej ľudovej piesne Macejko, Macejko v podaní Bratislavského chlapčenského zboru a ukážky diela Suchoňa, Cikkera, Moyzesa, ale aj súčasných slovenských skladateľov v podaní Štátnej Filharmónie Košice.

Pritom sa ani nepohli zo svojich tried. Výchovný koncert pod vedením moderátora a dirigenta v jednej osobe Gabriela Rovňáka bol totiž ďalším dielom Príbehu hudby, ktorý formou livestreamu prináša raz ročne žiakom do škôl pútavé spoznávanie hudobnej histórie.

• Deň finančnej gramotnosti

• Jedným z veľkých rizík dnešnej spoločnosti je finančná  negramotnosť. Predstavuje napríklad neschopnosť  riadiť svoje osobné financie tak, aby človek dokázal splácať úver, neschopnosť riešiť reklamáciu, ale aj neschopnosť výhodne nakupovať.

Všetky tieto dôvody viedli pedagógov z ZŠ I. B.Zocha k rozhodnutiu venovať finančnej gramotnosti v škole zvýšenú pozornosť. Škola bola z jednou prvých základných škôl na Slovensku, kde sa predmet Finančná gramotnosť začal vyučovať ako samostatný predmet. Žiaci školy majú možnosť získať certifikát finančnej gramotnosti v celoslovenskom  programe Viac ako peniaze.

Pri príležitosti Dňa finančnej gramotnosti, ktorý si na Slovensku pripomíname 8. septembra, žiaci druhého stupňa okrem testu finančnej gramotnosti plnili najmä  praktické aktivity. Mali rozhodnúť o výhodnosti akciových ponúk pobytov, zhodnotiť, či zobrazené produkty obsahujú všetky povinné informácie pre spotrebiteľa, ale mali aj čo najvýhodnejšie nakúpiť lyžiarske vybavenie. Ako bonus navrhovali tisíceurovú bankovku.

Blahoželáme žiakom VIII.B triedy, ktorí si s teoretickým testom, ale aj praktickými úlohami poradili najlepšie.

Mgr. Andrea Repáková